Piłeczka do golfa to ten element, który często się gubi i który często się wymienia. Jednocześnie też taki, bez którego ten sport po prostu nie istnieje. To ona jest tu przecież główną gwiazdą! Jakie piłeczki do golfa wybrać?
Jak to się zaczęło? Historia piłeczki golfowej
Pierwsza piłeczka do golfa nie wyglądała tak, jak współczesna. Od XIV do około XVII wieku prawdopodobnie była wykonywana z drewna, choć nie ma na to jednoznacznych dowodów. Wiadomo jedynie, że tworzono takowe, jednak historycy nie mają pewności co do tego, czy były faktycznie używane do tej konkretnej rozgrywki. Robiono je wówczas z twardego rodzaju drewna, m.in. z buku oraz bukszpanu.
Równie prawdopodobne jest to, że pierwsze piłeczki golfowe były wykonane ze skóry. Importowano je z Hiszpanii co najmniej od 1486 roku. Aby je obciążyć, wypełniano je krowią sierścią. Pierwsze wzmianki o fabrycznej produkcji piłeczek pochodzą z 1554 roku. Były tworzone przez szewców i rymarzy.
Mniej więcej w tym samym czasie lub odrobinkę później wynaleziono również piłeczki do gry w golfa z kurzymi albo gęsimi piórami, które malowano na kolor biały. Wypełnienie było jednak przed użyciem dokładnie przerabiane. Należało je najpierw zmiękczyć i ugotować, co było długim i dość żmudnym procesem. Doświadczony twórca był w stanie zrobić zaledwie kilka w ciągu jednego dnia, co znacznie podwyższało ich cenę. Jedna sztuka kosztowała od 2 do 5 szylingów, co można dziś porównać do ok. 15 dolarów amerykańskich.
Aż do XIX wieku piłka wypełniona piórami była podstawową, używaną w golfie. Miała kilka wad, np. po zamoknięciu jej tor lotu się zmieniał, stawała się cięższa i nieprzewidywalna, jednak w dalszym ciągu była znacznie bardziej użytkowa, niż jej drewniany odpowiednik. Wszystko zmieniło się, kiedy w 1848 roku Robert Adams Paterson wynalazł kulę stworzoną z substancji przypominającej kauczuk – gutaperki.
Piłki tego typu szybko trafiły do powszechnego użytku. Przypadkowo ktoś zauważył jednak, że drobne nacięcia na okrągłej powierzchni poprawiają tor lotu. Stąd wziął się współczesny kształt piłeczki do golfa: okrągła, biała i ze wgłębieniami jest znana przecież do dzisiaj.
Piłka do golfa – rodzaje
Obecnie można wymienić cztery podstawowe rodzaje piłek golfowych, które definiuje ich sposób tworzenia:
- piłeczka jednoczęściowa – najtrwalsza, ale jednocześnie najtrudniejsza do kontrolowania;
- piłeczka dwuczęściowa – wypełniona mieszanką żywic, pozwala na znacznie lepszą kontrolę nad swoim lotem;
- piłeczka trzyczęściowa – posiada wnętrze zwykle wypełnione gumą, dzięki czemu uzyskuje odpowiedni kształt i giętkość;
- piłeczka cztero- i pięcioczęściowa – najnowszy rodzaj piłeczek golfowych, której dodatkowe warstwy wpływają na jakość lotu i odbicia.
Cechy charakterystyczne piłeczek do golfa
Współcześnie, piłeczki do golfa produkuje się z tworzyw sztucznych, takich jak żywica czy guma. Czasem zewnętrzne powłoki są dodatkowo wzmacniane, np. za pomocą jonomeru. Wykorzystywana jest nie tylko w klasycznym golfie, ale również w jego odmianach. Piłeczka golfowa waży zwykle ok. 46 g i nie może być mniejsza niż 42,67 mm. Jej konstrukcja musi być zgodna z regułami gry, dlatego mimo różnych producentów, te zwykle są do siebie dość podobne. Ponieważ zaś na polu istnieje całkowity zakaz uderzania cudzej piłeczki, zwykle gracze oznaczają je np. za pomocą markera.
Piłeczka do golfa i jej wpływ na rozgrywkę
Nie ulega wątpliwości, że wybór piłeczki golfowej jest nie mniej istotny niż dobór odpowiednich kijów. Jej wielkość, twardość i rozmiar mają wpływ na tor lotu piłki, toteż należy dobrać ją każdorazowo do dołka.
Wyróżnia się piłeczki do golfa miękkie, średnie oraz twarde. Bardzo duże nadają się przede wszystkim do dalekich uderzeń. Na większości dołków sprawdzą się jednak najlepiej po prostu piłeczki duże. Średnie zaś są neutralne i uznaje się, że nie mają wpływu na odległość lotu. Jeśli zaś są za małe, mogą lecieć zbyt blisko.
Zależnie od konstrukcji, piłki do gry w golfa mogą także lecieć na różny sposób. Od trajektorii płaskiej do bardzo wysokiej – wybór zależy od gracza i warunków pogodowych. Na polu z dużą ilością przeszkód, np. krzewów czy zbiorników wodnych najlepiej sprawdzają się piłki o wysokiej trajektorii lotu. Jednak jeśli pogoda jest bardzo wietrzna, znacznie lepiej postawić na taką, która będzie szybować tuż nad ziemią. Dzięki temu wiatr będzie miał na nią mniejszy wpływ.
Kolejnymi z cech jest spin piłki, który z kolei wpływa na to, jak mocno gracz powinien w nią uderzyć. Zwykle na to ma wpływ twardość piłki. Ta kręci się tym bardziej, im mniej miękka jest kula.
Kupić czy wypożyczyć? Co się bardziej opłaca w przypadku piłek do golfa?
Jeśli dopiero zaczynasz grę w golfa, prawdopodobnie nie musisz kupować piłeczek golfowych. Większość pól oferuje wypożyczenie ich razem z kijami. Jeśli dopiero próbujesz swoich sił w tym sporcie, nie musisz się o to martwić. Jednakże jeśli będziesz już chciał grać regularnie, warto kupić swój komplet piłeczek golfowych, które będą dopasowane do twojego stylu rozgrywki.
Dla osób początkujących najlepszym wyborem będą zwykle piłeczki najtańsze. W trakcie ćwiczeń prawdopodobnie i tak często będą lądowały, np. w jeziorach, stawach, kałużach czy gęstych krzakach, dlatego nie ma sensu inwestowanie w ten element. Najważniejsze jest, abyś po prostu nauczył się, jak poprawnie trzymać kij i odbijać.
Gdy jednak już zdobędziesz więcej doświadczenia, sam wyczujesz, jaka piłeczka jest odpowiednia. Osoby średniozaawansowane zwykle wybierają piłki do gry w golfa o średniej kompresji, które mają stromy tor lotu oraz twardą powłokę. Dopóki jednak nie grasz profesjonalnie, lepiej nie stawiać na wyjątkowo drogie piłeczki, które w większości przypadków i tak szybko ulegają zniszczeniu.
Jakie piłeczki do golfa dla profesjonalistów, a jakie dla dzieci?
Jeśli planujesz zakup piłek golfowych nie dla siebie, a dla swojej pociechy, pamiętaj, aby kierować się jej preferencjami. Czy warto patrzeć na cenę piłek golfowych dla dzieci? Wszystko zależy od tego, na jakim etapie nauki jest twoje dziecko i czy faktycznie interesuje się tą dziedziną sportu. Początkowo, wybierz tańsze egzemplarze, a w miarę nabywania doświadczenia w grze, inwestuj w coraz lepszy sprzęt golfowy, w tym w piłeczki. Zwykle piłki do gry w golfa dla dzieci są delikatniejsze, co zapobiega ewentualnym kontuzjom. Ponadto są kolorowe, co bardzo podoba się dzieciom.
Szukasz pomysłu na prezent dla profesjonalnego gracza? Jeśli tak, możesz zastanowić się nad zakupem piłek marki Slazenger albo Titleist. Cena piłeczek do golfa tych marek jest dość wysoka, ale to są dobrze wydane pieniądze. Radość obdarowywanego gwarantowana!
Ile kosztują piłeczki golfowe?
Piłeczki golfowe zwykle można zakupić w zestawach po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sztuk. Nie ma się co dziwić: szybko się zużywają i muszą być regularnie dokupywane, zwłaszcza jeśli grasz bardzo często. Ich ceny są bardzo różne – od ok. złotówki do nawet kilkunastu złotych za sztukę. To, jakie dokładnie wybierzesz, zależy rzecz jasna od ciebie, twoich potrzeb i możliwości finansowych.
Jeśli grasz amatorsko, dobrym pomysłem będzie zakup piłki golfowej o unikalnej barwie lub wzorze. Wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale minimalizuje ryzyko pomylenia piłek na polu. W przypadku zwyczajnych, białych piłeczek do golfa zwykle pojawia się konieczność oznaczania ich w dodatkowy sposób, np. używając markerów o wyrazistych kolorach.
Ciekawostki na temat piłeczek golfowych
Konstrukcja i wielkość piłeczki golfowej jest ściśle określona przez reguły gry. Z tego powodu zwykle wyglądają bardzo podobnie do siebie. W historii istniało jednak kilka ciekawych odkryć, które jednak nie weszły na stałe do rozgrywki. Na przykład, w 1973 roku na rynku pojawiła się piłeczka zawierająca… transporter golfowy. Miał on na celu pomoc w szybkim odnalezieniu jej na polu. To ułatwienie zostało jednak bardzo szybko zakazane.
Obecnie w użytku są dwie ciekawe wersje piłeczki golfowej. Możesz znaleźć na rynku piłkę golfową wykonaną z pianki. Leci ona na dystans o ok. 30% krótszy niż klasyczna, przez co świetnie sprawdza się na treningu amatorów, którzy dopiero uczą się trzymania kija i odpowiedniego odbijania. Drugim z tego typu odkryć jest świecąca piłka do golfa, która swoje światło zaczyna emitować po uderzeniu i utrzymuje je przez ok. 5 minut. Dzięki temu znacznie łatwiej da się ją odnaleźć. Często wykorzystywane są w trakcie nocnych rozgrywek, kiedy to niełatwo jest wypatrzyć niewielką piłeczkę do golfa.
Jakie są światowe rekordy z użyciem piłeczki do golfa?
Jak w przypadku każdej innej dziedziny, tak i w golfie padają światowe rekordy. W przypadku piłeczek do golfa brana jest pod uwagę… szybkość lotu! Istnieją nawet specjalne zawody, które sprawdzają nie to, czy piłeczka trafi do dołka, a to, jak szybko będzie leciała.
Aktualnie tytuł osoby, która uderzyła piłeczkę z taką siłą, że leciała najszybciej w historii jest Jason Zuback – osiągnął prędkość 328 km/h! Pokonał w ten sposób José’a Ramóna Areitio, którego piłeczka leciała z prędkością 302 km/h. Może i ty będziesz w stanie pobić ten rekord? Jeśli właśnie tego chcesz, nie pozostaje ci nic innego, jak zakup dobrej piłeczki golfowej i jak najszybsze rozpoczęcie treningu!
Zobacz także: