Dobrej jakości buty oraz kije golfowe to dwie najważniejsze rzeczy, jakie powinien posiadać każdy gracz! Jakie są jednak ich rodzaje i jakie najlepiej wybrać? Czy dobrym wyborem będą kije do golfa używane?
Kij golfowy – podstawowe parametry
To, jakie dokładnie powinny być kije do golfa, jest ustalone przez Polski Związek Golfowy, który dokładnie opisuje ich konstrukcję. Każdy składa się z trzech elementów. Uchwyt nosi nazwę „grip”, trzonek – „shaft”, a główka „club head”. Warto pamiętać te nazwy, ponieważ są one dość często wykorzystywane. Golf jest sportem szczególnie popularnym w krajach anglosaskich, a w Polsce dopiero zdobywa swoją popularność – gra u nas zaledwie 6-7 tys. zrzeszonych graczy.
Kij golfowy trzyma się za uchwyt, zwykle wykonany z gumy, choć dawniej była to przede wszystkim skóra. Dziś jednak jest zdecydowanie rzadziej używana.
Trzonek kija do golfa wykonany jest z metalu lub lżejszego grafitu. Giętkość „shaftu” dobiera się do konkretnego gracza, zależnie od posiadanej przez niego siły oraz techniki rozgrywki. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem i planujesz zakup kijów pamiętaj że te mają być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu dla ciebie, dając ci jak najlepsze efekty. Standardowa długość trzonka jest dostosowana dla graczy o wzroście 175-185 cm. Osoby niższe lub wyższe powinny wybrać adekwatnie dłuższe lub krótsze kije golfowe.
Kluczowym do rozgrywki elementem, który pozwala na uderzenie w piłkę, jest główka. Przymocowana do końca trzonka pozwala na idealne wymierzenie odległości i siły uderzenia. To z jej powodu profesjonalny gracz ma zawsze swój własny zestaw kijów do golfa. Do każdej sytuacji przeznaczony jest inny model.
Kije do golfa – rodzaje
Wyróżnia się kilka różnych rodzajów kijów do gry w golfa. W torbie gracza może zaś znajdować się ich w sumie maksymalnie czternaście, co jest uważnie pilnowane w trakcie profesjonalnych rozgrywek. Każdy z rodzajów ma zaś nieco inne zastosowanie.
- Najliczniejsze w torbie to zwykłe kije do golfa Irons. Każdy z nich powinien mieć nieco inaczej skonstruowaną główkę, dzięki czemu w inny sposób odbija piłkę (średnio o 10 m dalej). Wykorzystuje się je zwykle przy uderzeniach na odległość od ok. 100 do 200 metrów. Ich nazwa wzięła się od żelaza, z którego były dawniej wykonywane.
- Jeśli jednak odległość jest większa niż 200 m, można wykorzystać kije do golfa typu Wood. Odbijają one piłkę nawet na 300 m, jednak wymaga to dość dużej wprawy.
- Za jeden z najważniejszych uznaje się zaś Putter. Jego specyficzna konstrukcja sprawia, że piłka zaczyna się toczyć. Dzięki temu można skuteczniej trafić do dołka i dlatego też zawsze jest używany na tzw. „greenie”.
- Istnieją także między innymi takie rodzaje kijów do golfa, jak LW, służący do krótkich uderzeń z wysoką trajektorią lotu (przydatne, np. gdy widzi się przeszkodę) lub PW (używane przy odległości ok. 100 m od dołka).
Kije golfowe – na co zwrócić uwagę przy ich wybieraniu?
Wybierając i kompletując własny zestaw kijów do golfa należy wziąć przede wszystkim swój wzrost oraz to, jak często będą używane. Do okazjonalnej rozgrywki można postawić na tańszy zestaw lub na wypożyczenie ich, jednak najwygodniej korzysta się z takich, które są dostosowane idealnie do potrzeb danego gracza.
Standardowo długość kija liczy się w calach. Typ Iron zwykle ma długość ok. 36-39 cali, zależnie od konkretnego rodzaju. Kluczowe jest jednak dobranie ich długości do swojego wzrostu. Aby tego dokonać, należy zmierzyć się od stóp do głów oraz od stóp do głównej zmarszczki nadgarstka. Wtedy da się obliczyć dokładną długość. Warto także korzystać z tabeli producentów.
Nieco inną długość mają kije golfowe wedge, które częściej są krótsze. Inaczej dobiera się także te z typu driver. Im taki kij jest dłuższy, na tym większą odległość może wysłać piłkę, jednak jest trudniejszy w użytkowaniu. Zwykle jednak ich długość waha się w okolicy 44-46 cali.
Przy wyborze swojego zestawu zwróć uwagę na to, czy są stworzone dla osób lewo czy praworęcznych. Producent zwykle oznacza to przy nazwie produktu w przypadku sklepów online, jednak warto być na to czujnym.
Kije golfowe – cena
Zestaw kijów do golfa nie należy do najtańszych. Ceny zaczynają się od 500 zł w górę. Standardowo musisz wziąć pod uwagę wydatek 1500-1600 zł za nowy zestaw. Jeśli jednak będziesz chciał zajmować się tym często, warto pomyśleć nad zakupem własnego sprzętu.
Kije do golfa dla dzieci
Jeśli chcesz, aby twoja pociecha nauczyła się grać w golfa, musisz dobrać specjalne kije golfowe dla dzieci. Dla nastolatków najlepiej sprawdzą się te same kije do golfa co dla dorosłych, jednak młodsze dzieci, z powodu swojego wzrostu i siły, muszą mieć mniejsze zestawy.
Kij golfowy dla dziecka jest zazwyczaj bardziej kolorowy, dzięki czemu dziecko chętniej będzie spędzać czas na grze. Jeśli dopiero planujesz zapisanie swojego dziecka do klubu juniora znajdującego się w twojej okolicy, nie zapomnij o tym, by kupić dla niego także odpowiedni strój. Najważniejsze będą buty, które zapewnią dobrą przyczepność i bezpieczeństwo w trakcie rozgrywki. Choć kije do golfa są dla graczy niezwykle ważne, odpowiednie obuwie jest równie istotnym elementem wyposażenia małego gracza.
Kije do golfa – używane czy nowe?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z golfem, być może zastanawiasz się, jakie golf kije powinieneś kupić: zupełnie nowe czy może używane? Zapewne nie chcesz przepłacić, gdy jeszcze nie wiesz, czy to stanie się twoim hobby.
Gdy nie zależy ci na wysokiej jakości kijów do golfa, najłatwiej będzie, jeśli zakupisz tani zestaw. Nie zdobędziesz dzięki niemu najlepszych z możliwych wyników, ale bez wątpienia uprzyjemni ci to grę. Zwróć jednak uwagę na materiał oraz ich długość. Przeczytaj również recenzje, dzięki którym dowiesz się, który z ekonomicznych zakupów jest najbardziej opłacalny.
Jeśli jednak nie dysponujesz dużymi finansami, a zależy ci na lepszej jakości, postaw na kije do golfa używane. Wykonane z metalu są dość trwałe, więc prawdopodobnie nie będą bardzo zniszczone, nawet jeśli były wcześniej eksploatowane.
Zobacz także: