To schorzenie dotyka nie tylko graczy w golfa. Najczęściej zapadają na nie te osoby, które nie rozgrzewają się wystarczająco dobrze i wykonują sporty nadwyrężające jedną z rąk. Czym jest łokieć golfisty? Jakie są objawy, leczenie i jak wygląda rehabilitacja?
Łokieć golfisty – objawy
Tak naprawdę profesjonalna nazwa łokcia golfisty to entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. To nic innego, jak zespół bólowy przyczepów mięśni zginaczy nadgarstka, które położone są po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego. Ból zazwyczaj stopniowo się nasila. Zwykle przed wykonywaniem czynności sportowych jest niewielki, jednak z czasem coraz bardziej się zwiększa, uniemożliwiając wykonanie nawet tych najprostszych ćwiczeń. Zwykle odczuwalny jest przede wszystkim w okolicy przyczepu początkowego mięśni.
Jeśli czujesz takie objawy, natychmiast udaj się do lekarza. Możliwe, że będziesz miał wykonane RPG lub rezonans. Dzięki temu dowiesz się, jakie masz zmiany w ścięgnach i więzadłach. Pamiętaj, aby nie leczyć się na własną rękę. Objawy będą znacznie łagodniejsze, gdy zajmie się tobą specjalista.
Skąd bierze się łokieć golfisty?
Na tę przypadłość zwykle cierpią sportowcy, którzy używają w dużym natężeniu częstotliwości jedno ramię. To oznacza, że łokieć golfisty wcale nie jest aż tak mocno związany z tym konkretnym sportem. Bywa, że cierpią na niego również np. gracze w tenisa. Ta kontuzja może zdarzyć się także w przypadku osób, które okazjonalnie uprawiają sporty – niedostosowane do wysiłku mięśnie oraz stawy częściej odmawiają posłuszeństwa.
Często łokieć golfisty dopada również osoby niekoniecznie związane ze sportem, ale których praca wymaga regularnego i powtarzającego się ruchu jedną ręką. Z tego powodu czasem taką kontuzję posiadają, np. stomatolodzy, masażyści, informatycy, sekretarki, muzycy (grający na pianinie, skrzypcach, wiolonczeli itd.). Często zdarza się też, że wśród chorych są także mechanicy, stolarze czy osoby zajmujące się remontami.
Jak zapobiegać chorobie zwanej łokciem golfisty?
Jak w przypadku każdej innej choroby czy kontuzji, tak i w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Leczenie łokcia golfisty może trwać nawet kilka miesięcy włącznie z rehabilitacją, w związku z czym może skutecznie wyłączyć cię ze sportowego życia na cały sezon. Jeśli więc chcesz uniknąć tego schorzenia, pamiętaj o kilku zasadach.
- Przede wszystkim bardzo dokładnie rozgrzej się, nim zaczniesz uprawiać jakiś sport lub np. pomagać w przenoszeniu mebli.
- Poskacz i pozginaj rękę.
- Możesz również zacisnąć ją kilka razy na piłce.
- Niech twój puls odrobinę przyśpieszy, a ciało poczuje, że jest gotowe do rozpoczęcia aktywności fizycznej.
Łokieć golfisty – leczenie i rehabilitacja
Jeśli jednak już przydarzyła ci się kontuzja, musisz przede wszystkim skupić się na leczeniu łokcia golfisty. Czujesz, że ręka nie jest zbyt mocno obciążona i tylko lekko pobolewa? Możesz spróbować nałożyć na nią zimny okład i odczekać kilka dni. Jeśli ból zniknie i nie będzie powracał, to oznacza, że prawdopodobnie nie musisz się dłużej martwić się objawami łokcia golfisty.
W przypadku leczenia tej kontuzji w nieco bardziej zaawansowanej formie kluczowa jest fizjoterapia. Rehabilitacja łokcia golfisty zwykle w dość szybkim tempie pozwala dojść do siebie i po prostu poczuć się lepiej.
Poza rehabilitacją, istnieje możliwość leczenia zabiegowego łokcia golfisty. W nim często pomaga:
- jonizowanie;
- ultradźwięki;
- fale uderzeniowe.
Ponadto, w najbardziej skrajnych przypadkach może okazać się konieczna operacja, która na dłużej wykluczy cię z rozgrywki. Wtedy czas rehabilitacji wyniesie ok. 4 miesięcy.
Łokieć golfisty – ćwiczenia i masaż
Jeśli łokieć golfisty objawia się dokuczliwym bólem, możesz za pomocą ćwiczeń spróbować zagłodzić go w domu. Pamiętaj jednak, aby nie robić niczego bez konsultacji ze swoim lekarzem, który doradzi ci najlepiej w sprawie leczenia takich kontuzji.
Jednym z podstawowych ćwiczeń jest wyciągnięcie ręki przed siebie, a następnie stopniowe przyciąganie za pomocą drugiej kończyny wyprostowanej dłoni w stronę tułowia. Należy naciągnąć dłoń tak, aby poczuć napięcie skóry od przyśrodkowej części ramienia. Pozycję należy utrzymać przez 15-30 sekund. Nie przesadzaj z ilością powtórzeń: 6-7 to jest już dużo!
Pomocny może okazać się również samodzielnie wykonany masaż. W tym celu chwyć łokieć od dołu i za pomocą swojego kciuka namierz najbardziej bolesne miejsce. Jeśli już je znalazłeś, naciśnij je i przejedź po nim w poprzek, a następnie odpuścić. Powtarzaj ten ruch w płynny sposób. Wykonuj je około 5 minut. Jeśli twój ból jest naprawdę duży, przedłuż masaż do 15-20 minut.
Łokieć golfisty – taping i opaski
W trakcie leczenia przydatne mogą okazać się opaski na łokieć golfisty lub orteza. Często okazuje się wręcz niezbędna i może znacznie ułatwić dochodzenie do siebie. Niestety, łokieć jest dość skomplikowany pod kątem anatomicznym i dlatego czasem może sprawiać problemy w trakcie leczenia. Wtedy każde dodatkowe ułatwienie dla organizmu może okazać się czymś na wagę złota.
Zadaniem ortezy jest usztywnienie stawu i ustabilizowanie go. Dzięki temu zmniejsza się ból powodowany przez łokieć golfisty, a ona sama szybciej zanika. Należy jednak pamiętać, że taki wybór medyczny musi być bardzo dobrze dopasowany. Źle dobrany może wyrządzić jeszcze większą krzywdę.
Nie decyduj samodzielnie o tym, czy potrzebna jest ci orteza. To może zalecić tylko lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta. Te osoby są w stanie ocenić dokładniej twój stan i określić, jakiego typu leczenie będzie dla ciebie najlepsze. Profesjonalista określi także czas, przez który będzie konieczne noszenie tego typu wspomagania.
Jeśli nie masz łokcia golfisty, ale wiesz, że przez uprawianie sportu lub inną aktywność twoja ręka może być nadwyrężona, możesz wykorzystać niektóre rodzaje ortezy prewencyjnie. Wtedy możesz wybrać bardziej elastyczny stabilizator łokcia. Wspomoże on twoją kontrolę nad mięśniami i nie będzie ograniczać twoich ruchów. Ponadto, będzie pełnić rolę ochraniacza, który amortyzuje część urazów.
Jaka jest najlepsza maść na łokieć golfisty?
Najlepsza maść na łokieć golfisty to ta, wybrana przez lekarza lub fizjoterapeutę. Jeśli jednak ból nie jest zbyt duży, możesz wspomóc się środkami zmniejszającymi go, które bez problemu znajdziesz w aptece. Możesz wykorzystać np. maść końską chłodzącą, maści z dodatkiem konopi lub maść na stłuczenia dla sportowców. Najlepiej jednak w takiej sytuacji poprosić o pomoc farmaceutę, który dobrze zna składy sprzedawanych przez siebie leków i podobnie jak lekarz, pomoże dobrać ci odpowiedni produkt.
Łokieć golfisty a tenisisty – różnice
Choć te dwa schorzenia wydają się bardzo do siebie podobne, obejmują nieco inne elementy łokcia. Łokieć golfisty oznacza powstanie entezopatii nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, zaś łokieć tenisisty – nadkłykcia bocznego. Z tego powodu wpływa raczej na prostowniki dłoni i palców, a nie mięśnie zginaczy.
Oznacza to też, że w tym przypadku ból będą powodowały inne rodzaje mięśni. Ograniczone przez niego ruchy są zupełnie przeciwstawne w stosunku do tych, które powoduje łokieć golfisty. W przypadku tego urazu będziesz mieć problem prawdopodobnie ze zginaniem grzbietowym nadgarstka czy wyprostem łokcia.
Sposób powstawania obydwu urazów jest jednak do siebie niezwykle zbliżony. Zazwyczaj z powodu łokcia golfisty i tenisisty cierpią te osoby, które wykonują sporty. Stąd też zresztą ich powszechnie używane, choć niezbyt profesjonalne nazwy. Nie zdziwi jednak nikogo, że łokieć golfisty rehabilitację ma stosunkowo podobną do łokcia tenisisty.
Niezależnie jednak od tego, czy twoje bóle przypominają objawami łokieć golfisty, czy tenisisty konieczna i tak będzie wizyta u lekarza. Pamiętaj, że szybko wyleczony problem pomoże ci skutecznie zająć się kontuzją, nie doprowadzając do pogorszenia się twojego stanu. Im dłużej będziesz zwlekać, tym mniejsze będą szanse na szybkie wyleczenie pozbawione powikłań. Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość, przede wszystkim jak najszybciej skontaktuj się z profesjonalistą.
Materiał promocyjny