Jako 20-latek miał już na swoim koncie trzy tytuły mistrza amatorów USA w golfie. Tiger Woods od początku był i wciąż jest wyjątkową postacią, która inspiruje nie tylko golfistów. Kim jest ten sportowiec i jak wyglądała jego kariera?
Tiger Woods – biografia
Tiger Woods na świat przyszedł dzień przed Sylwestrem – 30 grudnia 1975 roku w niezbyt dużym mieście w Kalifornii. Cypress zamieszkuje około 40 tys. mieszkańców i znajduje się około 40 km od Los Angeles, miasta gwiazd i sławy. Jednak przy narodzinach wcale nie dostał imienia Tiger, a Eldrick Tont. Na jego nazwisko przyjdzie czas dopiero później.
Jego ojcem jest, zmarły w 2006 roku, Earl Dennison Woods, który wspierał swojego syna w sportowych zmaganiach od jego najmłodszych lat. Był też oficerem armii USA, co bez wątpienia wpłynęło na to, jak wychowywany był Tiger Woods. Matką sportowca jest Kultida „Tida” Woods. Jest jedynym synem swojej rodzicielki, jednak ze strony ojca posiada trójkę przyrodniego rodzeństwa: braci Earla Jr. I Kevina oraz siostrę, Royce.
Jego imię nie pojawiło się bez przyczyny. Jego matka chciała, by zaczynało się na literę „E” od imienia ojca i kończyło na „K” od jej własnego. Jego drugie imię jest zaś tradycyjnym tajskim imieniem, wszak Tiger Woods ma bardzo mieszane korzenie. Posiada wśród swoich przodków rdzennych Amerykanów i Chińczyków, a Tida posiada pochodzenie tajskie.
Tiger Woods – golfista od najmłodszych lat
Można powiedzieć, że Tiger Woods właściwie dorastał na polu golfowym. Dzieciństwo spędził w Orange County w Kalifornii, która przez swój ciepły klimat sprzyja prowadzeniu całorocznych rozgrywek. Według wielu osób był cudownym dzieckiem. Na polu golfowym pojawił się pierwszy raz wraz ze swoim ojcem jako dwulatek i już wtedy rozpoczął swój trening. Rok później, w wieku trzech lat, na dziewięciu dołkach w Navy Golf Club osiągnął wynik 48. To pole golfowe znajduje się w jego rodzinnej miejscowości, Cypress i ma dzisiaj 27 dołków.
Ojciec Tigera Woodsa okazał się jedną z najważniejszych postaci dla jego kariery. Earl Woods był pierwszym Afroamerykaninem, którzy grali w baseball w drużynie Kansas State University. Jako były żołnierz, miał przywilej korzystania z pola w Navy Golf Club, które jest połączone z bazy szkoleniowej w Los Alamitos. Dzięki temu Tiger mógł rozwijać swój talent bez większych przeszkód. Jednak nie było to jedyne pole, na którym dane było mu trenować: grał także w Long Beach w kilku różnych miejscach.
Gdy Tiger miał pięć lat, pojawił się na łamach magazynu „Golf Digest” oraz w programie reality show „That’s Incredible!”. Wygrywał jedne zawody za drugim, brylując w klasie juniorskiej. W 1984 wygrał Junior World Golf Championships w konkursie dla 9 i 10 latków. Był wtedy najmłodszym z uczestników.
Earl uznał, że Tiger Woods przewyższył go w swoich umiejętnościach, gdy skończył 11 lat. Od tamtego czasu już zawsze z nim przegrywał. Jako młody dorosły, w wieku lat 20, miał na swoim koncie trzy zdobyte pod rząd tytuły mistrza amatorów USA, co czyniło go jedyną taką osobą w historii.
Woods – golfista nie do zatrzymania mimo przeszkód
Tiger Woods zdobywał tytuł za tytułem. PGA of the Year zdobył aż 11 razy, w tym nieprzerwanie rok po roku w latach 1999-2006, a potem 2005-2007. Woods zdobył piętnaście zwycięstw w największych światowych turniejach, w tym pięciokrotnie Masters Tournament. Ostatni raz udało mu się w nim zwyciężyć w 2019 roku. Był graczem nie do zatrzymania, co tylko udowadniają jego wyniki.
Nie oznacza to jednak, że nie miał gorszych czy trudniejszych chwil. W czerwcu 2008 roku ogłosił przerwę od uczestnictwa w zawodach z powodu operacji przedniego więzadła krzyżowego w lewej nodze. Kontuzji nabawił się w trakcie zawodów US Open 2008. Z powodu innych sportowych zobowiązań, nie udało mu się przejść odpowiedniej rehabilitacji i musiał zrezygnować z uczestnictwa w zawodach aż do końca roku.
Wrócił na pole golfowe po 254 dniach, biorąc udział w turnieju WGC Matchplay Championship. Nie udało mu się wtedy wygrać – zajął dość odległe miejsce. Na piedestał powrócił jednak już w marcu 2009, gdy obronił swój tytuł z roku poprzedniego na zawodach Arnold Palmer Invitational.
Tiger Woods – zarobki są niewyobrażalne!
Wydawać by się mogło, że po kontuzji Tiger Woods nigdy nie wróci do swojego poprzedniego stanu. Okazało się jednak, że nie było nic bardziej mylnego, bo w 2012 roku okazał się najlepiej opłacanym sportowcem na świecie. Udało mu się wtedy zarobić 78 mln dolarów amerykańskich w skali roku. Dwa lata później spadł na szóste miejsce według magazynu „Forbes”. Według Celebrity Net Worth Woods jest wart obecnie ok. 800 mln dolarów, a jego cały majątek szacuje się na około 1,5 mln. Aktualnie wciąż mieszka na Florydzie, w rezydencji wartej 54 mln.
Tiger Woods – żona i rodzina
W 2003 roku Tiger Woods, nie zważając na sportową karierę, oświadczył się Elin Nordegren, szwedzkiej modelce. Poznali się dwa lata wcześniej. Zostali sobie przedstawieni przez Jespera Parnevika, który zatrudniał ją jako au pair. Cztery lata później na świat przyszła ich córka, Sam Alexis, a rok później syn Charlie Axel. Małżeństwo trwało jednak tylko do 2010.
W 2009 roku prasa zaczęła pisać o romansie Woodsa z Rachel Uchitel, jednak kobieta temu zaprzeczyła. W tym czasie jednak zaczęły pojawiać się głosy innych kobiet, które mówiły o niewierności golfisty – w sumie swoje oświadczenia wydało 12 pań. Wpłynęło to negatywnie na jego karierę, bo choć Tiger przyznał się do niewierności i przeprosił swoją rodzinę, to marka Gillette zawiesiła z nim współpracę, a firma Accenture przestała z nim współpracować.
Od 2013 do 2015 roku Tiger Woods spotykał się z narciarką i medalistką olimpijską, Lindsey Vonn. Następnie pojawiły się plotki o tym, że miał zakochać się w stylistce, Kristin Smith. Przyznał się jednak dopiero do związku, który rozpoczął w 2017 z managerką restauracji, Ericą Herman.
Tiger Woods – książka biograficzna o wielkim golfiście
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego geniusza golfu, dobrze zrobisz, sięgając po książki na jego temat. Na język polski została dotychczas przetłumaczona jedna: „Tiger Woods. Biografia golfisty” została napisana przez Jeffa Benedicta oraz Armena Ketetiana. Zarówno w Polsce, jak i zagranicą została wydana w 2018 roku, więc zawiera opis wszystkich kluczowych momentów w życiu golfisty.
Jeśli jednak język angielski nie jest ci straszny, możesz zapoznać się z innymi książkami na jego temat. Możesz sięgnąć na przykład po „The Second Life of Tiger Woods”, wydaną w marcu 2020 roku. Nie lubisz czytać? Możesz zapoznać się z dwuodcinkowym dokumentem „Tiger” z 2021 roku. Przedstawia on między innymi nowe, świeższe spojrzenie na sukces tego sportowca.
Tiger Woods był i jest bez wątpienia wielkim sportowcem, który dzięki ciężkiej pracy i talentowi wspiął się na szczyt. Jest ikoną świata golfu, która udowadnia, że będąc wybitnym w tej dziedzinie, można zachwycać ludzi na całym świecie. Ten niezwykły człowiek, ojciec i golfista na pewno zaskoczy nas jeszcze swoimi niezwykłymi umiejętnościami.
Zobacz także: