Zarówno skóra w pełni zdrowa, jak i naznaczona zmianami zapalnymi, potrzebuje szczególnej troski podczas ćwiczeń fizycznych. Sprawdź nasze rady i zadbaj odpowiednio o swoją cerę, przed następnym treningiem!
W jaki sposób zabezpieczyć cerę przed wysiłkiem fizycznym?
Różnorodne rodzaje trądziku, wypryski, stany zapalne i zaczerwienieni to codzienność wielu osób. Dla skóry problematycznej kluczowe są odpowiednio dopasowane kosmetyki, zdrowy tryb życia i regularna pielęgnacja.
Treningi i wysiłek fizyczny powodują zmiany w organizmie. Poprawa krążenia, uelastycznienie mięśni, ale również pot, wyższa temperatura i idealne środowisko do namnażania bakterii.
Przygotowując się do treningu, każdy wykonuje odpowiednią rozgrzewkę. Dzięki temu mięśnie lepiej pracują podczas ćwiczeń. Wzrasta także bezpieczeństwo.
Skóra przed treningiem powinna zostać dokładnie oczyszczona. Nadmierne pocenie w pełnym makijażu lub w zabrudzeniach z całego dnia nie będzie korzystne. Świetnie sprawdzą się preparaty myjące zawierające składniki przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Z powodzeniem można aplikować także lekkie kremy nawilżające. W przypadku ćwiczeń na świeżym powietrzu nie można zapominać o kremie z wysokim filtrem.
Jak dbać o cerę z niedoskonałościami?
Zmiany na twarz, plecach i trądzik na policzkach to niedoskonałości zapalne, mogące przysporzyć różnorodnych problemów. Są nie tylko źródłem kompleksów, ale także dolegliwości bólowych oraz osłabionej odporności.
Walka z niedoskonałościami powinna być jak najszersza. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz zbilansowanej diecie można załagodzić wiele zmian skórnych.
W przypadku cery trądzikowej kluczowe jest rozpoznanie przyczyny. Wypryski mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi okresu dojrzewania, cyklem menstruacyjnym, zaburzonymi proporcjami między hormonami żeńskimi i męskimi, a także wieloma innymi przyczynami.
Do prawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej niezbędne jest dobranie skutecznych, lecz niepodrażniających środków myjących, a także lekkich i silnie nawilżających kremów. Dzięki temu skóra będzie elastyczna i odporna na uszkodzenia, a już powstałe stany zapalne zostaną załagodzone.
Zasady pielęgnacji skóry u osób aktywnych fizycznie
Osoby aktywne fizycznie i regularnie chodzące na treningi powinny dbać o cerę nie tylko przed ćwiczeniami, ale także po ich zakończeniu. Kluczową kwestią jest oczywiście dokładne oczyszczenie, zarówno z potu i zanieczyszczeń, jak i martwego naskórka.
Wilgoć powstała w trakcie intensywnych ćwiczeń jest efektem prawidłowej pracy organizmu i jedną z metod termoregulacji. Nie powinno się blokować tego mechanizmu, lecz należy usuwać jego skutki.
W pocie znajdują się zarówno toksyny, jak i sól. Mają one negatywny wpływ na kondycję skóry. Warto przeprowadzić dwuetapowe oczyszczanie. Pierwszy krok może być olejowy, drugi natomiast zwykle zawiera detergent.
Czego warto unikać podczas ćwiczeń, aby skóra pozostała zdrowa i promienna?
W trakcie ćwiczeń, ale również na co dzień warto unikać dotykania twarzy. Na dłoniach przenosi się ogromna ilość zanieczyszczeń oraz bakterii, które mogą zaogniać stany zapalne występujące na skórze.
Kluczową kwestią jest także regularność. Niezależnie od tego, jak dobrze jest dobrana pielęgnacja, jeśli będzie wykonywana jedynie raz na kilka dni, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Jaki strój będzie odpowiedni na trening?
W sytuacji, gdy problemy skórne zlokalizowane są na plecach, pośladkach lub dekolcie, rodzaj stroju, w którym wykonuje się ćwiczenia, również jest bardzo istotny.
Kluczową kwestią jest skład materiału. Można sięgać zarówno po modele wykonane z bawełny, jak i specjalnych tkanin sportowych. Choć nie są one naturalne, ze względu na szybkość odprowadzania wilgoci, również będą odpowiednie. Nie zaleca się jedna ubrań syntetycznych nieoddychających.
Warto wybierać także modele mniej dopasowane, ponieważ stały kontakt z wilgotnym materiałem może podrażniać skórę.
Artykuł sponsorowany
Zobacz także:
- Zanim udasz się na pole golfowe, zadbaj o prawidłową pielęgnację skóry twarzy!
- Umywalka nablatowa – o czym pamiętać przed zakupem?
- Zdrowe odżywianie – co jeść, by osiągać sukcesy?
- Dieta dla golfisty – jak dobrać dietę, by mieć lepsze wyniki?
- Praca na polu golfowym za granicą – co musisz wiedzieć przed wyjazdem?